Kalendář akcí

<< Říjen 2017 >>
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Transformace v DSS Litvínov

Co je to Transformace?

Transformace je změna velkokapacitních institucí pro lidi s postižením na bydlení a podporu v běžné společnosti. Přestože lze v institucích poskytnout fyzické bezpečí, jídlo a střechu nad hlavou, nemohou lidem s postižením nabídnout pocit spokojenosti a úspěchu, který je spojen se začleněním do společnosti, s možností být milován a oceňován přáteli a příbuznými.

Lidé s postižením díky transformaci přecházejí z velkých ústavů do bytů či rodinných domů v běžné zástavbě a žijí způsobem života, který je obvyklý pro jejich vrstevníky.

Zajímají Vás další informace o Transformaci sociálních služeb?

Doporučujeme nahlédnout na webové stránky www.trass.cz

 

V roce 2014 se náš Domov zapojil do Transformace sociálních služeb. Byl vypracován Transformační plán pro naše zařízení, podle kterého postupujeme a plníme jednotlivé cíle.

Co se nám již podařilo uskutečnit?

V květnu 2015 jsme zahájili provoz Sociálně terapeutické dílny ve formě cvičné kavárny Jitřenka. Nachází se v prostorách vstupní haly Domova pro seniory Janov.

V březnu 2016 byla slavnostně otevřena i cvičná kavárna La ponto v historické rezidenci blízko centra města Litvínov. Klienti mají ve cvičných kavárnách možnost nácviku obsluhy hostů a jiných prací, vyplývajících z kavárenského provozu. Zároveň tím získávají nové dovednosti a zkušenosti, které dále mohou dále uplatnit na chráněném či otevřeném trhu práce.

 

Dalším cílem Transformačního plánu bylo dokončení a zprovoznění tří  domácností pro šest klientů v sociální službě Chráněné bydlení. Tento cíl se nám podařilo naplnit v únoru 2016.

V této službě mohou klienti žít v samostatných domácnostech běžným způsobem života za individuální podpory personálu.

Odchodem klientů ze služby Domov pro osoby se zdravotním postižením (DOZP) do Chráněného bydlení se snížila kapacita DOZP ze 130 na 124 osob. Uvolněná místa ve cvičných bytech jsme mohli nabídnout dalším šesti klientům, kteří mají zájem se formou nácviku připravit na život v Chráněném bydlení v běžné komunitě.